niedziela, 26 października 2014

Lista do zrobienia "przed"

Przyznam szczerze, że o wszelkich przygotowaniach zaczęłam myśleć bardzo wcześnie. Już po pierwszym USG poleciałam do sklepu po kupno maleńkich bodziaków ☺ Według naszych babć, należy się powstrzymać aż do momentu urodzenia dziecka z wszelkimi zakupami- ponoć to źle wróży ☢. Ja nie wyobrażałam sobie takiej opcji, żeby się nie przygotować! 
Pierwsze konkretne zakupy zrobiliśmy , gdy byłam w 6 miesiącu. Wraz z mężem, większość rzeczy kupiliśmy w Polsce - raz, że taniej, a dwa, akurat mieliśmy wtedy urlop. 


Na naszej liście pojawiło się mnóstwo rzeczy:
- łóżeczko z szufladą i akcesoria typu pościel, baldachim, materacyk itp.
- przewijak na łóżeczko
- wózek
- nosidełko (fotelik samochodowy)
- kocyki (jeden cieńszy drugi grubszy)
- pieluchy tetrowe i flanelowe
- butelki ze sterylizatorem, smoczki
- laktator
- pampersy
- zestawy do pielęgnacji, np. nożyczki dla niemowląt, grzebyk, szczotka z miękkim włosiem
- ubranka
- wkładki laktacyjne
- termometr elektroniczny z miękką końcówką
Później już na bieżąco dokupowaliśmy co raz to inne, potrzebne rzeczy, ale to już zrobiliśmy będąc w Berlinie:
- wanienka razem z 'foczką' (foczka niestety się nam nie przydała)
- kosmetyki dla niemowląt
- pozostałe ubranka
Niektóre też kupiliśmy nieco później z racji tego, że nie wiedzieliśmy, czy się nam przydadzą, np.:
- chusta do noszenia
- niania elektroniczna
Pełną, przykładową listę, znajdziecie tutaj ☛ ABC BOBASA.PL (plik PDF).

Zakupy zrobione. Ale w Niemczech to nie wszystko. Przed nami było mnóstwo informacji, z którymi chcieliśmy się zapoznać przed. Chodzi oczywiście o sprawy urzędowe:
- Mutterschaftsgeld (przysługuje zatrudnionym osobom)
- Kindergeld (przysługuje dzieciom urodzonym na terenie Niemiec)
- Elterngeld (przysługuje rodzicom wtedy, gdy jedno rezygnuje z pracy aby zaopiekować się dzieckiem, osobom prowadzącym własną działalność gospodarczą, osobom bezrobotnym zarejestrowanym w urzędzie pracy, studentom, urzędnikom, rodzicom adoptującym dziecko)
- Betreungsgeld (przysługuje, jeśli nie decydujemy się na odesłanie dziecka do żłobka KITA)
Już teraz odsyłam Was do bloga 'the moon mom' do zapoznania się z artykułami na temat papierologii ciążowej i Kindergeld (wystarczy kliknąć na napis). Genialnie wyjaśnione, z możliwością pobrania przetłumaczonych na język polski, formularzy. W przygotowaniach jest też reszta tematów. Śledźcie więc na bieżąco! ☺. 
My zajęliśmy się poszukiwaniem wszelkich wiadomości o Mutterschaftsgeld, Kindergeld i Elterngeld. O Betreungsgeld dowiedzieliśmy się przypadkowo czytając  facebooka☺️. Zapoznajcie się ze wszystkim w trakcie ciąży bo wierzcie mi, później zabraknie Wam do tego głowy i czasu. WSZYSTKIE WNIOSKI NALEŻY ZŁOŻYĆ PO PORODZIE OPRÓCZ MUTTERSCHAFTSGELD. Do tego się trzeba przybrać będąc jeszcze w ciąży
W kolejnych postach dodam krótkie informacje na temat Mutterschafstgeld, zestawienie wszelkich świadczeń przysługujących dzieciom i rodzicom w formie tabeli (informacje będą też zaczerpnięte z bloga 'the moon mom'),  gdzie można zrobić internetowe zakupy dla dziecka i siebie w miarę w rozsądnych cenach oraz dowiecie się co należy zabrać do szpitala na poród.

0 komentarze:

Prześlij komentarz