wtorek, 18 listopada 2014

Elterngeld część I - zasady przyznawania

Nareszcie nadeszła pora na post dotyczący zasiłku rodzinnego ('Elterngeld'), o który tak zawzięcie pytacie. Ja sama wypełniałam wniosek niedawno, ale zanim to zrobiłam, zapoznałam się z zasadami przyznawania i wyliczania 'Elterngeld'. Będzie on w kilku częściach, tak aby wszystko było w miarę dokładnie wytłumaczone, a post nie był długości 'stonki' ;).

ELTERNGELD

Zasiłek rodzinny jest niekiedy wielką pomocą dla rodziców. Jest przyznawany głównie po to, aby udzielić rodzinom wsparcia finansowego po urodzeniu dziecka. 'Elterngeld' jest wypłacany przez 14 miesięcy. Cały ten okres, rodzice mogą podzielić między siebie, np. mama-6 miesięcy, tata-8 miesięcy. Ważne jest, iż jeden rodzic może mieć wypłacony zasiłek maksymalnie przez 12 miesięcy. Kolejne 2 przysługują już drugiemu rodzicowi. W przypadku samotnie wychowujących matek bądź ojców, zasiłek rodzinny wypłacany jest przez 14 miesięcy bez żadnego podziału.

A teraz kilka regułek:

Pierwszeństwo do otrzymania zasiłku rodzinnego mają Ci rodzice, którzy przez pierwsze 14 miesięcy życia dziecka, wychowują je sami oraz nie są czynni zawodowo (maksymalnie 30 godzin tygodniowo).

4 PODSTAWOWE WARUNKI DO SPEŁNIENIA
Do zasiłku rodzinnego mogą przystąpić:
- osoby zamieszkałe lub mające pobyt w Niemczech
- osoby, które mieszkają wraz ze swoim dzieckiem
- osoby, które same opiekują się i wychowują swoje dziecko
- osoby nie posiadające zatrudnienia w pełnym wymiarze godzin (maksymalnie 30 godzin tygodniowo w miesiącu)

O zasiłek rodzinny mogą ubiegać się nie tylko biologiczni i adopcyjni rodzice. W szczególnych sytuacjach (np. ciężka choroba lub śmierć rodziców) do 'Elterngeld' mają prawo także krewni do  trzeciego pokolenia, czyli np.dziadkowie lub rodzeństwo. Ponadto mogą to być osoby zatrudnione, urzędnicy, osoby prowadzące własną działalność, jeden bezrobotny rodzic, studenci, praktykanci.

NIE SPEŁNIAM POWYŻSZYCH WARUNKÓW
Osobom, które nie spełniają wyżej wymienionych warunków, przysługuje 'Elterngeld' w takich przypadkach gdy:
- podlegają niemieckiemu prawu ubezpieczeń społecznych lub czasowo są oddelegowane poza granicę Niemiec w ramach służby publicznej
- są wolontariuszami, w zamyśle paragrafu 1 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, lub są misjonarzami
- mają obywatelstwo niemieckie i tymczasowo pracują dla międzypaństwowej lub ponadpaństwowej instytucji, pełniących służbę publiczną.

Ponadto jeżeli wymogi odbiegają od wyżej wymienionych (i pierwszych i drugich), to do zasiłku mają prawo Ci, którzy:
- mieszkają wraz z dzieckiem, które uznają za swoje
LUB
- mają dziecko współmażonk(i)a , parntera/partnerki i wychowują we własnym gospodarstwie domowym
LUB (dotyczy mężczyzn)
- żyją z dzieckiem w tym samym gospodarstwie domowym i zdeklarowali uznanie ojcostwa lub złożyli już wniosek w tej sprawie

PRAWO NIE DZIAŁA WSTECZ
Jeśli z jakiegoś powodu musimy przerwać opiekę i wychowanie dziecka, zasiłek rodzinny nie może być zabrany - pozostaje więc nienaruszony.

CUDZOZIEMCY
Osoby, które nie posiadają legalnego pobytu kwalifikują się do 'Elterngeld' tylko w przypadku gdy:
- mają pozwolenie na osiedlenie się
- posiada zezwolenie na pobyt z tytułu: 
 • wykonywania pracy tymczasowej
 • ustawy o pobycie, pracy zarobkowej oraz integracji obcokrajowców  (paragraf § 16 lub paragraf § 17  'des Aufenthaltsgesetzes')
 • ustawy o pobycie, pracy zarobkowej oraz integracji obcokrajowców (paragraf § 18 ust. 2) zatwierdzone przez Federalną Agencję Pracy ('Bundesagentur für Arbeit') z pozwoleniem na pracę na okres tymczasowy
 • ustawy o pobycie, pracy zarobkowej oraz integracji obcokrajowców (paragraf § 23 ust. 1) z powodu wojny trwającej w rodzimym kraju
 • ustawy o pobycie, pracy zarobkowej oraz integracji obcokrajowców (paragraf § 104a) 

POZA GRANICAMI NIEMIEC... (z podziękowaniami dla Ewy za informacje☺)
O 'Elterngeld' mogą ubiegać się także Ci rodzice, którzy przebywają poza granicami Niemiec, gdy:
- tata pracuje i mieszka w Niemczech a mama z dzieckiem mieszkają w którymś z krajów Unii Europejskiej bądź Szwajcarii
- obydwoje rodziców mieszka i pracuje w którymś z krajów Unii Europejskiej bądź Szwajcarii, a dziecko mieszka w Niemczech


ELTERNGELD NIE PRZYSŁUGUJE :
- osobom, które zostały oddelegowane z miejsca pracy do Niemiec w celu szkolenia lub dalszej pracy; jest to traktowane wówczas jako pobyt tymczasowy!
- rodzicom, których dochody w roku kalendarzowym łącznie przekraczają 500.000 EUR (na jedną osobę 250.000 EUR)

A tutaj <<<KILK>>> możecie wyliczyć wysokość Elterngeld. Wystarczy wpisać wymagane informacje.

<<<kliknij i przejdź do części II>>>

źródło informacji: http://www.gesetze-im-internet.de/beeg/__1.html26 komentarzy:

 1. Czy mogę pobierać eltetngeld jak w pl wypłacane mam macierzyński?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Usunełam drugi komentarz, bo był o tej samej treści co ten- chyba się zdublował.

   Jeśli przebywa Pani na terenie Niemiec i jest Paninzarejestrowana w job center to według informacji podanej u nich na stronie może Pani wnioskować o Elterngeld. Natomiast przy wyliczeniu wysokości zasiłku w Niemczech, zasiłek z Polski będzie uwzględniony. Ponadto, jeśli już Pani Elterngeld otrzyma, to intak jobcenter pobierze uzyskane pieniądze, bo są one traktowane jako dochód. I tu koło się zamyka niestety. Tutaj jest link do tej informacji:

   Natomiast innym przypadku, raczej nie będzie Pani otrzymywała dwóch zasiłków.

   Usuń
  2. Wklejam link bo widze że się nie dodał http://www.arbeitsagentur.de/web/wcm/idc/groups/public/documents/webdatei/mdaw/mjq4/~edisp/l6019022dstbai702720.pdf?_ba.sid=L6019022DSTBAI702723

   Usuń
 2. Witam wraz z żoną spodziewamy się dziecka które ma się urodzić w Niemczech. Żona dostaje pieniądze z tytułu urlopu macierzyńskiego w Polsce i nie będzie ubiegać się o Elterngeld, natomiast ja pracuje w Niemczech i wg umowy nie przekraczam 30 godzin tyg i zarabiam ok 470 euro miesięcznie. Czy w takim wypadku mogę ubiegać się o pełne świadczenie Elterngeld dla mnie?

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak jak najbardziej. Natomiast proszę pamiętać, że wysokość ELTERNGELD jest uzależniona od Państwa dochodu, także zasiłek z Polski będzie również brany pod uwagę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam
  Prosiłabym bardzo o rozpatrzenie przykładu kiedy:
  Tata jest zameldowany i pracuje w Niemczech odprowadza wszystkie składki , a mama mieszka i jest zameldowana z dzieckiem w Polsce ( dziecko urodzone w Pl) zaznaczam ze nie jestesmy formalnie małzeństwem i nei mamy wspólnego adresu zameldowania

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam, miałabym pytanie. Chciałabym wykorzystać 2 lata z przysługującego mi Elternzeit, czy w tym okresie jestem ubezieczona? Jeśli tak, kto odprowadza moje składki ( pracodawca)? Kwestia ubezpieczenia podczas Elternzeit to jedyna której nie potrafiłam niestety sama "ogarnąć", więc z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam. W tym okresie jest Pani jak najbardziej ubezpieczona. Skladki natomiast nie sa oplacane przez pracodawce. Przynajamniej tak jest w przypadku mojego pracodawcy. Podejrzewam ze robi to panstwo, ale pewna nie jestem.

   Usuń
 6. Witam :)
  Chciałam zapytać kto ma być wnioskodawcą w przypadku gdy ja nie pracuję, a mąż pracuje na pełny etat?

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo proszę o rozwianie moich wątpliwości - czy Elternzeit, który trwa 14 miesięcy (i chcę go podzielić wraz z mężem - 12 miesięcy dla mnie i 2 miesiące dla męża) to czy okres ten rozpoczyna się po Mutterschaftszeit, czyli od 3-17 miesiąca życia dziecka, czy Elterngeld musi być wykorzystany do 14 miesiąca życia dziecka a co za tym idzie pobierając Mutterschaftsgeld trace 2 miesiące Elterngeld?

  OdpowiedzUsuń
 8. Witam,
  Bardzo proszę o informację. Elternzeit mam do maja 2017 roku, a pienniążki z elterngeld pobieram do maja 2016 roku. Czy istnieje możliwość o jakąś pomoc finansową? zostaje mi tylko kindergeld. Mieszkam z koleżanką, więc chyba dofinansowanie do mieszkania nie jest możliwe. O co mogłabym prosić państwo by utrzymać się przez kolejny rok.
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecalabym w takim wypadku udac sie do Jobcenter i tam zapytac. Napewno maja jakies zasilki wspomagajace wychowanie dziecka. Tyle moge podpowiedziec bo niestety wiecej nie wiem :( Powodzenia!

   Usuń
 9. Proszę o rozwiązanie mojego problemu. Mój mąż pracuje w Niemczech -umowa na stałe, zameldowanie i ubezpieczenie a AOK. Ja pracowałam w Niemczech ale mi nie przedłużono umowy. Jestem teraz na ubezpieczeniu rodzinnym z AOK.- na podstawie ubePieczenia męża. Zastanawiam się czy po urodzeniu dziecka w Pl na ubezpieczenie z AOK przysługuje mi Elterngelt jezeli w niemczech jeatem bezrobotna? CZY MUSZE BYC ZAREJESTROWANA W NIEMCZECH JAKO BEZROBOTNA?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tym wypadku wniosek o zasilek powinien zlozyc Pani maz.

   Usuń
  2. Nawet jeśli jestem w Niemczech zameldowana i po porodIe zamierzam tutaj wrócić?

   Usuń
  3. Nawet jeśli jestem w Niemczech zameldowana i po porodIe zamierzam tutaj wrócić?

   Usuń
 10. Witam...Chciałabym zapytać,czy mogę sie ubiegać w MOPR w naszym kraju o jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia dziecka(becikowe)na nowo narodzone w Polsce dziecko 01.2016 w sytuacji kiedy mąż pracuje w Niemczech u niemieckiego pracodawcy,jest tam zameldowany i zostały złożone wnioski w styczniu o ELTERNGELD?Czy możliwe jest,że po złożeniu wniosku tutaj i otrzymaniu tego świadczenia istnieje możliwość odmowy przyznania ELTERNGELDU przez stronę niemiecka z tytułu pobrania tego świadczenia w Polsce?Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. przykro mi ale sie w tym temacie nie orientuje

   Usuń
 11. Witam,
  Mam problem mianowicie, czekam na decyzje odnośnie 'kosiniakowego' w Polsce nazywa się to świadczenie rodzicielskie co jest odpowiednikiem Elterngeld. Mąż pracuje za granicą, meldunek wszyscy mamy Polski, tu też mieszkamy. Polski Urząd świadczeń, ma wątpliwosci kto powinien wypłacić nam świadczenia. Czy da się to jakoś prawnie szybko wyjaśnić? Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Witam,
  Mam problem mianowicie, czekam na decyzje odnośnie 'kosiniakowego' w Polsce nazywa się to świadczenie rodzicielskie co jest odpowiednikiem Elterngeld. Mąż pracuje za granicą, meldunek wszyscy mamy Polski, tu też mieszkamy. Polski Urząd świadczeń, ma wątpliwosci kto powinien wypłacić nam świadczenia. Czy da się to jakoś prawnie szybko wyjaśnić? Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Polska wysyła zapytanie do kraju w którym pracuje Pani mąż czy tam przysługują mu jakieś świadczenia. Jeśli tak i jest to bardziej korzystne dla Państwa każą wam się tam starać. Jeśli bedIe to np 100 euro czyli 430 zl to w Pl dadzą wam wyrównanie do 1000 zl.

  OdpowiedzUsuń
 14. A jak chce pracowac np 20h to nie moge wziac opiekunki?

  OdpowiedzUsuń
 15. Witam. Obecnie przebywam w Niemczech jestem zarejestrowany w Arbeitsamt i do końca listopada pobieram Niemiecki zasiłek. Miesiąc temu urodził mi się syne. Żona wraz z synem są zameldowani i mieszkają w Polsce. Żona pobiera Polski zasiłek macierzyński. Mam pytanie czy w takiej sytuacji mogę się starać o tzw. Niemiecki urlop tacierzyński Elterngeld.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co sie orientuje nie mozna pobierac obydwu zasilkow jednoczesnie.

   Usuń