piątek, 21 listopada 2014

Elterngeld część II - przykłady otrzymywania zasiłku
Na facebooku lub na forach pojawiają się bardzo często pytania, dotyczące zasad otrzymywania zasiłku, pomimo iż znamy warunki. Problem w tym, że wiele sytuacji jest dość skomplikowanych, np. mama mieszka wraz z dzieckiem w Polsce, tata jest w Niemczech czy też mama i tata wraz z dzieckiem mieszkają w Niemczech, ale mama jest osobą bezrobotną zarejestrowaną w 'jobcenter' (biuro pośrednictwa pracy). Każdy się więc zaczyna zastanawiać, czy o taki zasiłek jest w ogóle sens się ubiegać. Stąd pomysł, aby przedstawić kilka przykładów, które posłużą Wam jako dowód na to, iż o 'Elterngeld' będziecie się mogli ubiegać.

PRZYKŁAD 1
Cała rodzina jest zameldowana w Niemczech. Tato natomiast pracuje w Szwajcarii lub w którymś z krajów Unii Europejskiej, np. w Polsce. Mama jest osobą bezrobotną. Tak więc prawo do przyznania 'Elterngeld' przysługuje w kraju, w którym pracuje tata, czyli w Polsce. Jeśli natomiast zasiłek wypłacany w Polsce jest niższy niż w Niemczech, rodzice otrzymują wtedy różnicę pomiędzy zasiłkiem polskim a niemieckim, ale już od niemieckiego państwa.

PRZYKŁAD 2
Rodzina jest zameldowana w Niemczech. Tato natomiast pracuje, np. w Austrii (lub inny kraj Unii Europejskiej bądź Szwajcaria). Mama zaś jest zatrudniona i ubezpieczona na wypadek utarty pracy w Niemczech. W tym przypadku zasiłek jest wypłacany bezpośrednio przez państwo niemieckie, ponieważ obydwoje rodziców pracuje, a Niemcy są miejscem zamieszkania dziecka: dla mamy podstawą są zarobki niemieckie przed narodzinami dziecka, dla taty podstawą są zarobki austriackie.

PRZYKŁAD 3
Tata jest zameldowany i pracuje w Niemczech. Mama z dzieckiem są zameldowani w Polsce i nigdy nie byli w Niemczech. W tym wypadku zasiłek jest wypłacany a brane jest pod uwagę stanowisko taty  (pracuje i jest zameldowany w Niemczech).

PRZYKŁAD 4
Mama/tata wraz z dzieckiem są zameldowani w Niemczech. Mama/tata jest osobą samotnie wychowującą dziecko oraz bezrobotną (zarejestrowaną w 'jobcenter'). Jak najbardziej w takiej sytuacji może ubiegać się o zasiłek nawet do 14 miesięcy.

Mam nadzieję, że podane przykłady dały bliższy pogląd na sytuację związaną z przysługiwaniem 'Elterngeld'. Jeśli macie jeszcze jakieś pytania dotyczące innej sytuacji, w której się znajdujecie, piszcie w komentarzach, a chętnie pomogę lub dodam kolejne do posta.

32 komentarze:

 1. Witam,

  Może Pani rozpatrzeć taki
  -przykład:rodzina zameldowana w Niemczech ( bez niemieckich dowodów osobistych ani żadnych pozwoleń. Ps.czy takowe w ogóle obowiązują?
  - tylko tata pracuje (legalnie, na cały etat) a mama będzie wychowywać dziecko (mama bezrobotna, tzw. hauswife?

  Czyli w skrócie: czy bezrobotna,polska mama moze ubiegać się o elterngeld mimo, iż nigdy nie pracowała w DE tylko w PL? Dodam, że mama i tata są w De od 4 m-cy

  z góry dziękuję za odpowiedź

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Mogą Państwo obydwoje ubiegać się o zasiłek, pod warunkiem, że nie są Państwo tymczasowo w Niemczech (np. podczas delegacji). Aby złożyć wniosek nie potrzebne są niemieckie dokumenty tożsamości - dowód polski wystarczy.
   Apropo pozwoleń na pracę, nie obowiązują one dla Polski już od 01.05.2011. Wszelkie wymagane dokumenty znajdzie Pani w poście 'wymagane dokumenty'.

   Usuń
 2. Witam
  Prosiłabym bardzo o rozpatrzenie przykładu kiedy:
  Tata jest zameldowany i pracuje w Niemczech odprowadza wszystkie składki , a mama mieszka i jest zameldowana z dzieckiem w Polsce ( dziecko urodzone w Pl) , ale pracowała przed narodzeniem dziecka sezonowo w Niemczech.
  Dodam również, że tata nie chce rezygnować z pracy ani ograniczać jej do 30 h tygodniowo.
  Czy w tej sytuacji mama może starać się o Elterngeld ?

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam. Mieszkamy z narzeczonym w Niemczech od ponad roku i jesteśmy polakami. Mamy córkę tutaj urodzona na ktora dostajemy kindergeld. Narzeczony mój tutaj pracuje na mini job i oboje jesteśmy zarejestrowani w jobcenter. Niedawno złożyliśmy dopiero wniosek do familienkasse o elterngeld i jak słyszeliśmy prawdopodobnie nic nie otrzymam z tego względu ze dostawalismy więcej z jc ! Czy to prawda? Proszę o pomoc !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I tak i nie. Nie prawdą jest, że nie otrzymacie Elterngeld, bo otrzymacie. Natomiast jobcenter niestety Wam to zabierze, bo Elterngeld jest traktowany jako dochód. Wszystkie potrzebne informacje macie tutaj do poczytania http://www.lpb-bw.de/hartz_iv_aktuell.html. A tą konkretnie dotyczącą Elterngeld cytuję: "Hartz-IV-Empfängern soll das Elterngeld in Höhe von monatlich 300 Euro komplett gestrichen werden. Das Einsparpotential beträgt hier 400 Millionen Euro. Hartz-IV-Empfänger werden künftig auch nicht mehr rentenversichert. Der aus Steuergeldern bezahlte Rentenversicherungsbeitrag für Langzeitarbeitslose (1,8 Milliarden Euro jährlich) soll entfallen. " Pozdrawiam!

   Usuń
  2. No tak.. tez czytałam ze to mi się należy jako ze urodziłam tutaj dziecko i jako ze wychowujemy je sami.. a stronki nie mogę odtworzyc:(

   Usuń
  3. http://www.lpb-bw.de/hartz_iv_aktuell.html

   Usuń
  4. Tak już czytalam właśnie.

   Usuń
 4. Witam serdecznie,
  Jeszcze inna sytuacja: mąż pracuje w Niemczech, nie posiada meldunku (kierowca samochodu ciężarowego), podlega niemieckiemu ubezpieczeniu oraz płaci podatki itd., ja pracuję w Polsce i zamierzam korzystać z zasiłku macierzyńskiego, mąż natomiast chciałby zrezygnować z pracy w DE (urlop) i pobierać Elterngeld, czy jest taka możliwość?
  Jeśli tak, to czy zostanie on pomniejszony o kwotę mojego zasiłku macierzyńskiego?
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam
   Moja sytuacja jest podobna jak i Pani. Czy ma Pani jakieś wiadomości w/s elterngelt. Czy moze już Pani urodziła i czy otrzymaliście zasiłek i czy on jest pomniejszany o Pani macierzynski. Ewa

   Usuń
 5. A moja sytuacja partner - pracuje, ja od przyjazdu w grudniu - do 31.12.2015 na umowę o pracę w PL, od stycznia w ciąży, nie jesteśmy w jobcenter bo partner za duzo zarabia, składki zdrowotne opłacam jako freiwillinge, od stycznia do kwietnia zasiłek dla bezrobotnych w PL na zasadzie U2, czy nalezy mi sie Eterngeld i jakie zarobki brane pod uwagę?
  A partner tez ma składać wniosek?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pytania do Pani: czy zameldowana jest Pani w Niemczech? Gdzie bedzie zameldowane dziecko? I czy po zakonczeniu umowy bedzie sie Pani rejestrowala jako osoba bezrobotna?
   Od tych pytan zalezy moja pelna odpowiedz.
   Wniosek skladacie Panstwo obydwoje, natomiast zarobki meza beda brane pod uwage. (mozna to podpiac pod przyklad 2)

   Usuń
 6. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jestem zameldowana od ponad pół roku w Niemczech i za niedługo będę tutaj rodzić. Jestem osobą bezrobotną - nigdzie nie zarejestrowaną.
  Mąż - ojciec dziecka pracuje i jest zameldowany w Polsce.
  Czy po porodzie moge liczyc na jakas kase w ogole ??

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam nadzieję że można jeszcze zapytać. Tata,mama ,dziecko mieszkają razem w Niemczech.Mama na urlopie rodzicielskim z polski . Dziecko 8 miesięcy , istnieje szansa złożenia i że wyrównają do kwoty 300?

  OdpowiedzUsuń
 10. Witam
  Mam pyt. mąż pracuje w Niemczech, ja w Polsce. trzecie dziecko w drodze. Chciałabym pójśc na macierzyński (26 tyg.) a mąż wnioskować od urodzenia o przynajmniej 7 miesięcy entergelt. Czy to możliwe? Czy pobyt na entergelt wlicza się do lat pracy.
  Dziękuję i pozdrawiam Ewa.

  OdpowiedzUsuń
 11. Witam :) moj maz pracuje w Niemczech od 3 lat , w czerwcu przeprowadziliśmy sie do Niemiec , mamy meldunek , jestem w ciąży , wcześniej nie pracowałam w de , czy po urodzeniu dziecka przysługuje mi eltergeld ? Nie jestem zarejestrowana w jobcenter..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ma Pani jakies informacje? Mój przypadek jest identyczny tylko J pracowałam 2 miesiące w De.

   Usuń
  2. Moje Drogie. Wszystkie informacje znajdziecie w poprzednim poscie http://becomedemummy.blogspot.de/2014/11/elterngeld-czesc-i-zasady-przyznawania.html. Polecam przeczytanie :) Pozdrawiam

   Usuń
 12. Witam. Chciałbym zapytać czy jest szansa na otrzymanie tego zasiłku gdyż wszystkie papiery zostały złożone we wrześniu Wtedy też urodzilam syna.Ale mój mąż pracuje w Niemczech tylko do Końca stycznia i do końca stycznia ma tam też meldunek.Dziekuje za odpowiedź. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 13. Witam mam taką sytuację : ja pracuje w niemczech i mam stały meldunek. Żona jest zameldowana w niemczech ale nie pracuje tutaj. Jest w ciąży i będzie rodzic dziecko w polsce. czy jeśli urodzi w polsce po czym przyjedzie z dzieckiem do Niemiec (gdzie mamy też oboje meldunek w pl i w de ) czy może się zona starać na siebie o Elterngeld? I co musielibyśmy zrobić żeby Elterngeld otrzymać. Bardzo prosimy o odpowiedz, pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 14. Witam.
  Ja i moja narzeczona jesteśmy zameldowani w Niemczech i oboje tu pracujemy. Spodziewamy się jednak dziecka. Chcemy się oczywiście starac o Kindergeld. Kilka miesięcy po porodzie (otrzymując Kindergeld)planujemy wrócic do Polski na stałe. Czy w możliwe jest otrzymywanie Kindergeld po przeprowadzce do Polski?Czy z chwilą wymeldowania się w Niemczech prawo do otrzymywania tej zapomogi ustaje?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. traca wtedy Panstwo mozliwosc otrzymywania zasilku, poniewa zadne z Was nie jest juz obywatelem Niemiec a przynajmniej jedno byc powinno (tata, mama lub dziecko)

   Usuń
 15. Wszędzie szukam odpowiedzi na pytania związane z moim "przypadkiem". W Niemczech zatrudniona jestem ok 2,5 roku. W lipcu 2015 rozpoczełam program rozwojowy w dziale bhp- umowa o prace na okres roku. Po tym okresie zaproponowali mi kolejne pół roku. Umowa konczy mi sie 12.01.2017. Jestem w 7 miesiacu ciąży i termin porodu zaplanowany mam na 20.12.2016. Czy należy mi się wobec tego Elterngeld i w jakiej wysokości. Będę musiała zostac z dzieckiem w domu ok roku czy będę miała w tym czasie jakieś zabezpieczenie finansowe?? Jeśli tak to w jakiej wysokości? Nie mam pojecia gdzie się udać.dopiero od 2 tyg jestem w domu na zwolnieniu lekarskim (groził mi przedwczesny poród, a do pracy dojeżdżałam 150 km w jedną stronę) i biorę się za tą cał a papierologię. Złożyłam już dokumenty do Mutterschutzgeld w mojej Krankenkasse, bedziemy załatwiali z Jugendamtem niedługo także te prawa rodzicielskie dla mojego partnera (nie jesteśmy małżeństwem) i nie wiem co dalej..Będę bardzo wdzięczna za pomoc...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na blogu są takie informacje, także polecam przeczytać pierwszy post dotyczący Elterngeld o zasadach przyznawania :) JEst tam wszystko opisane. Pozdrawiam

   Usuń
 16. Przeczytałam juz wiele postów i informacji o zasadach przyznawania zasiłku rodzinnego i wszędzie pisze to samo. Wiadomo że wiele polaków pracuje tu na tzn. Gewerbie płacąc tylko składkę zdrowotna bo trudno zapłacić wszystkie składki bo gdy zarobi się 1350 euro miesięcznie a sama zdrowotna w państwowej ubezpieczeni to koszt 240 euro...gdy kobieta z chodzi w ciążę okazuje się ze nie należy jej się nic albo płacą najniższa stawkę... wszyscy piszą tylko za zasadach przyznawania ale brak informacji o istotnych szczegółach dotycząch przyznawania o wysokości elterngeld.... na Gewerbie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wysokosc Elterngeld jest uzalezniona od zarobkow, stad brak informacji na ten temat. Ciezko byloby na kazde pytanie odpowiadac o wysokosci zasilku, bo to nie jest moja praca. W internecie mozna znalezc kalkulator, ktory wyliczy wysokosc Elterngeld. Wystarczy wnikliwiej poszukac :) https://www.familien-wegweiser.de/ElterngeldrechnerPlaner/rechner.xhtml?cid=1 Pozdrawiam

   Usuń
 17. Wiec konkretny przypadek: Ojciec dziecka pracuje na Gewerbie wysokość wystawionych rachunków to 2300 brutto placac tylko skladke zdrowotna..Matka dziecka zatrudniona jest ba 500 euro brutto i oprócz tego na minijob 450 euro.... wiec komu korzystniej jest złożyć wniosek o elterngeld?? Aby otrzymać większy zasiłek... ważne jest nie tylko czy się należy zasiłek e w jakiej wysokości... a o tym informacji brak.... jeden kopiuje od od drugiego zasady otrzymania zasiłku zakładając swoje posty. A że względu braku informacji o wysokości zasiłku... wielu z nas popełnia błąd...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie wiem na jakiej podstawie Pani stwierdza ze jest to blad, kiedy nie ma informacji o wysokosci zasilku :) tutaj jest kalkulator wiec prosze sie z nim zapoznac Wysokosc Elterngeld jest uzalezniona od zarobkow, stad brak informacji na ten temat. Ciezko byloby na kazde pytanie odpowiadac o wysokosci zasilku, bo to nie jest moja praca. W internecie mozna znalezc kalkulator, ktory wyliczy wysokosc Elterngeld. Wystarczy wnikliwiej poszukac :) https://www.familien-wegweiser.de/ElterngeldrechnerPlaner/rechner.xhtml?cid=1 Pozdrawiam

   Usuń