czwartek, 24 sierpnia 2017

Mutterschutzfrist i Mutterschaftsgeld część II


Czas się zabrać za wnioskowanie o 'Mutterschaftsgeld', czyli zasiłek macierzyński. Na wszelkich forach internetowych i nawet na facebooku, widziałam mnóstwo wątpliwości i nie raz błędnych odpowiedzi na pytania typu ile wynosi zasiłek, gdzie mogę wnioskować o 'Mutterschaftsgeld' i odwieczne pytanie komu przysługuje. Tym artykułem postaram się Wam pomóc. I dlatego, aby go napisać, przewertowałam kilka ustaw na ten temat oraz instrukcji napisanych przez sam Federalny Urząd do Spraw Ubezpieczeń. Tak więc zacznijmy.

MUTTERSCHAFTSGELD

  Zasiłek macierzyński jest wypłacany podczas 'Mutterschutzfrist' przed jak i po porodzie przez państwową kasę chorych oraz wynosi maksymalnie 13/dzień kalendarzowy. 

Dla kogo?
No właśnie. Od tego przede wszystkim należy zacząć. Zasiłek macierzyński przysługuje kobietom spodziewającym się dziecka GDY:
 • na początku Mutterschutzfrist (okresu ochronnego) jest ubezpieczona prywatnie lub państwowo (z prawem do chorobowego, przez pracodawcę lub członka rodziny np. męża); NIE MOŻE SIĘ SAMA UBEZPIECZYĆ PAŃSTWOWO ! 
 • na początku okresu ochronnego, przyszła mama musi być w stosunku do pracy (również Minijob)
LUB
 • pracodawca podczas ciąży lub okresu ochronnego, wypowiedział kobiecie ciężarnej umowę
LUB
 • w trakcie ciąży lub okresu ochronnego, przyszła mama zmieniła stanowisko pracy

Komu nie przysługuje zasiłek macierzyński?
 • osobom, które są SAME (obowiązkowo lub dobrowolnie) ubezpieczone państwowo, nawet w przypadku, gdy są zatrudnione na 'Minijob'; w takiej sytuacji powinny się skontaktować z własną kasą chorych (tutaj możecie sobie doczytać warunki wypłacenia, jeśli to Was dotyczy <<<klilk>>>)
 • kobietom, które zakończyły pracę za porozumieniem stron lub posiadały umowę na czas określony przed zakończeniem okresu ochronnego ('Mutterschutzfrist')
 • gospodyniom domowym ('Hausfrauen')
 • urzędniczkom, które podczas trwania okresu ochronnego zmieniły stanowisko pracy lub posiadały pracę dodatkową
 • kobietom samozatrudnionym ('selbstständig'), wykonujące wolny zawód ('freiberuflich') lub otrzymującym jakieś honorarium ('Honorarbasis Tätige')
 • studentkom/uczennicom nie wykonującym żadnej dodatkowej pracy (nawet niewielkiej)
 • paniom na stanowisku osoby zarządzającej firmą oraz na stanowisku wspólnika (np. na podstawie udziałów w kapitale spółki), których decyzje mają istotny wpływ na sytuację firmy/spółki
 • przyszłym i obecnym mamom będących na urlopie bezpłatnym, który kończy się po 'Mutterschutzfrist' i podczas którego nie było żadnego stosunku do pracy
 • kobietom na urlopie wychowawczym ('Elternzeit'), który kończy się po okresie ochronnym i podczas którego nie była zatrudniona w niepełnym wymiarze godzin
Nie mam ubezpieczenia, ale pracuję. Co dalej?
Kobiety pracujące, które nie są w żaden sposób ubezpieczone (ani państwowo, ani prywatnie, ani przez członka rodziny), mogą wnioskować o wypłacenie JEDNORAZOWEJ kwoty 'Mutterschaftsgeld' w wysokości 210€; odpowiedzialny jest za to Federalny Urząd do Spraw Ubezpieczeń zajmujący się zasiłkami macierzyńskimi ('Mutterschaftsgeldstelle'). 

Uzyskałam zakaz pracy w ciąży
Oczywiście możemy takie zaświadczenie od lekarza uzyskać ('Beschäftigungsverbot'). Wtedy, nawet gdy nie pracujemy, mamy prawo do wynagrodzenia. Jest to tak zwany 'Mutterschutzlohn' i wylicza się go na podstawie średniego wynagrodzenia brutto z 3 ostatnich miesięcy (13 tygodni) przed ciążą. Średnia jest wypłacana co miesiąc od momentu rozpoczęcia zakazu pracy. 

A ponadto...
Jeśli średnie wynagrodzenie jest wyższe niż 13€/dzień kalendarzowy (czyli 390€ lub 403€ = 13€x30dni lub 13€x31dni), pracodawca ma obowiązek wypłacić pracownikowi dodatek do 'Mutterschaftsgeld', tzw. 'Arbeitgeberzuschuss'. Dodatek jest różnicą pomiędzy średnim dochodem netto a przyznanym 'Mutterschaftsgeld'. Pracodawca może później starać się o zwrot tych kosztów od kasy chorych.

Wymagane dokumenty do złożenia wniosku o 'Mutterschaftsgeld':
✔ wypełniony wniosek o zasiłek macierzyński najlepiej złożony przed datą porodu <<<link do wniosku>>>
✔ zaświadczenie od lekarza ginekologa lub położnej o przypuszczalnym terminie porodu ('die Bescheinigung über den mutmaßlichen Entbindungstermin') - nie może być wystawione po porodzie, ponieważ wniosek prawdopodobnie zostanie wtedy odrzucony
✔ wniosek wypełniony przez pracodawcę <<<link do wniosku>>>
✔ świadectwo urodzenia dziecka 

Wszystkie te dokumenty należy wysłać lub złożyć osobiście do kasy chorych, w której jesteśmy ubezpieczeni.

U mnie odbyło się to w ten sposób, że poszłam z zaświadczeniem od lekarza do kasy chorych AOK, w której jestem ubezpieczona. Tam powiedzieli mi, że wniosku przez internet nie muszę drukować, ponieważ oni mi wszystkie potrzebne dokumenty do wypełnienia prześlą. Ale ja widocznie byłam nadgorliwa i też niedoinformowana. Wypełniłam więc wniosek kilka dni wcześniej i wysłałam pocztą na wskazany adres. Z jednej strony dobrze a z drugiej nie bardzo. Rzeczywiście po kilku dniach od dostarczenia do AOK zaświadczenia od lekarza, otrzymałam wnioski do wypełniania, które miałam odesłać. Nie zrobiłam tego, ponieważ wysłałam to wcześniej - to była dobra strona. Natomiast ta zła polegała na tym, że otrzymałam troszkę mylącego i mnie i kasę chorych, maila, w którym to pytali o brakujące zaświadczenie. Także musiałam wyjaśnić wszystko telefonicznie. Gdybym poczekała uniknęłabym takich 'małych' niedomówień. 
Decyzję o przyznaniu zasiłku dostałam chyba po tygodniu wraz z formularzem ubezpieczenia rodzinnego ('Familienversicherung') oraz prośbą o jego wypełnienie i wysłanie wraz ze świadectwem urodzenia dziecka. Pierwszą część 'Mutterschaftsgeld' otrzymałam dosłownie kilka dni po porodzie. Na kolejną właśnie czekam, ponieważ niedawno wysłałam niezbędne dokumenty.

JAK ZROBIŁAM TO PO RAZ KOLEJNY?

Tym razem było zdecydowanie prościej i szybciej. Podczas kolejnej wizyty u ginekologa (około 8 tygodni przed wyliczoną datą porodu), poprosiłam o wypisanie zaświadczenia odnośnie Mutterschftsgeld. Z takim wypełnionym przeze mnie zaświadczeniem udałam się do kasy chorych, gdzie poinformowano mnie, iż wszystkie potrzebne dokumenty do otrzymania Mutterschaftsgeld otrzymamy pocztą - ja i mój pracodawca. Tak też się stało. Dosłownie dwa dni później otrzymałam UWAGA nie wniosek do wypełnienia, a decyzję o przyznaniu macierzyńskiego. Dlaczego tym razem nie musiałam wypełniać wniosku? Ponieważ nie zmieniłam miejsca pracy. W przypadku zmiany, dostałabym wszystkie dokumenty do wypełnienia. Mój pracodawca natomiast otrzymał ponownie ten sam dokument co wtedy (gdy byłam podczas pierwszej ciąży). Wszystko "poszło" niesamowicie szybko. Kasa chorych przesłała do mnie zawiadomienie o dokonaniu przelewu pierwszej części macierzyńskiego, którą już otrzymałam. Dodatkowo poinformowali mnie o tym, abym po porodzie wysłała do nich wypełniony wniosek dotyczący ubezpieczenia malucha (dołączony do listu), świadectwo urodzenia dziecka oraz wypełnione wyjaśnienie dotyczące Elterngeld (dołączone do listu). Gdy już skompletuje wymienione dokumenty i wyślę, wtedy otrzymam drugą część Mutterschaftsgeld


W następnym poście pomogę w wypełnieniu wniosku o 'Mutterschaftsgeld' (<<<kliknij tutaj>>>). Czekajcie cierpliwie! Wszelkie ewentualne pytania lub uwagi zostawcie w komentarzach.


żródło informacji: https://www.mutterschaftsgeld.de/Merkblatt.htm

78 komentarzy:

 1. znalazlam pare bledow mysle ze waznych. Mutterschutzlohn liczone jest ze sredniej 3 ostatnich pensji ale netto nie brutto i sa to 3 ostatnie miesc przed Mutterschutz a nie przed ciaza (die letzten drei tatsächlich abgerechneten Monate vor Beginn der Schutzfristi) podrawiam z Monachium:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. czerpalam informacje stad i wedlug pokazanego przykladu sa to 3 miesiace zanim zaszla Pani w ciaze ( Der Mutterschutzlohn wird wie ein steuer- und beitragspflichtiges Arbeitsentgelt behandelt. Er muss wenigstens der Höhe des Durchschnittsverdienstes entsprechen, den die werdende Mutter vor Eintritt der Schwangerschaft die letzten 13 Wochen – bei monatlicher Gehaltszahlung der letzten drei Monate – erhalten hat) oraz wyliczany z kwoty brutto a nie netto :) (Diese monatliche Bruttolohnzahlung ist beitrags- und steuerpflichtig.) http://www.aok-business.de/fachthemen/sozialversicherungsrecht/mutterschutz-und-ausgleichsverfahren/mutterschutzlohn/ . Jeśli dobrze ten tekst rozumiem, to Mutterschutzlohn to nic innego jak średnia wynagrodzenia "Sie behält auch dann mindestens ihren bisherigen Durchschnittsverdienst als Mutterschutzlohn". Zreszta na jakiej stronie nie sprawdze, to moje imformacje sie potwierdzaja http://www.arbeitsrecht.org/arbeitnehmer/mutterschutz-elternzeit/blog-news/mutterschutz-heute-der-mutterschutzlohn/. :)

   Usuń
  2. (die letzten drei tatsächlich abgerechneten Monate vor Beginn der Schutzfrist.) ta informacja i ten warunek tyczy sie wynagrodzenia i jest z wniosku dla pracodawcy o Mutterschaftsgeld. Jest to nawet wyżej napisane: tytuł podpunktu ANGABEN ZUM ARBEITSENTGELT czyli dane dotyczace wynagrodzenia. O Mutterschutzlohn nie ma w tym wniosku mowy. Jeśli sie myle, wyprowadz mnie z bledu :)

   Usuń
 2. Witam:)
  mam nadzieje ze sie Pani nie gniewa ze pisze. nie bylo to w zadej sposob po zlosci.Sama szukam teraz roznych inf bo przygotowuje papiery przed przyjsciem malenstwa:)
  Sprawdzilam ten link od Pani i jeden z 2011 roku, nie wiem na ile to akutalne ale ja dzis znalazlam takie inforacje z 2014 roku (Die Höhe des Mutterschaftsgeldes richtet sich nach dem durchschnittlichen Nettogehalt der letzten drei vollständig abgerechneten Kalendermonate)
  Mehr hierzu bei: http://www.finanztip.de/mutterschaftsgeld/#ixzz3Jo7jIIhG
  wyczytalam ze Mutterschaftsgeld i Mutterschafstlohn to to samo tylko inaczej nazywaja. Teraz to juz sama nie wiem czy od netto czy brutto mam liczyc i czy przed ciaza czy 3 miesc przed rozpoczeciem okresu ochronnego. Spobuje zadzwonic do Bonn do Bundesversicherungsamt albo do krankenkasse mojej i sie dowiem.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Absolutnie sie nie gniewam:) im więcej wątpliwości tym więcej wyjaśniania aż będzie wszystko zrozumiałe :) Więc już tłumacze. Po pierwsze absolutnie to nie jest to samo i nie wiem gdzie Pani takie informacje znalazła. Wkleilam link bezpośrednio z kasy chorych AOK i jest on z 10.01.2014. Ten drugi umieściłam jako przykład drugiej strony na której są te same informacje co od AOK. Po drugie zanim napisałam tego posta, poszłam osobiście do AOK bo nie wiedziałam co, gdzie i jak wysłać. Tam Pani wyjaśniła mi wszystko od góry do dołu :). Tak więc Mutterschutzlohn wypłaca Pani pracodawca jeśli ma Pani zakaz pracy od lekarza ginekologa lub położnej. Wtedy oprócz Mutterschaftsgeld, które wypłaca Pani kasa chorych, dostaje Pani też wynagrodzenie od pracodawcy ale wyliczone ze średniej BRUTTO z 3 miesięcy (13 tygodni) ZANIM ZASZŁA PANI W CIĄŻĘ.Proszę wejść na podany link poniżej. Tam ma Pani dokładny przykład wypłacania Mutterschutzlohn.
   http://www.aok-business.de/fachthemen/sozialversicherungsrecht/mutterschutz-und-ausgleichsverfahren/mutterschutzlohn/

   Ponadto może Pani się również upewnić wchodząc na stronę Bundesministerium odnośnie Mutterschaftsgeld. Są tam również informacje odnośnie Mutterschutzlohn.
   http://www.familien-wegweiser.de/wegweiser/stichwortverzeichnis,did=40164.html

   W razie jakichkolwiek wątpliwości cytuję podane słowa z powyższych stron:
   "... Sie behält mindestens ihren Durchschnittsverdienst (Mutterschutzlohn). Der Mutterschutzlohn ist ein steuer- und beitragspflichtiges Arbeitsentgelt und entspricht in der Regel wenigstens der Höhe des Durchschnittsverdienstes der letzten 3 Monate (bei monatlicher Entlohnung) beziehungsweise der letzten 13 Wochen (bei wöchentlicher Entlohnung) vor Eintritt der Schwangerschaft."

   "Der Mutterschutzlohn wird wie ein steuer- und beitragspflichtiges Arbeitsentgelt behandelt. Er muss wenigstens der Höhe des Durchschnittsverdienstes entsprechen, den die werdende Mutter vor Eintritt der Schwangerschaft die letzten 13 Wochen – bei monatlicher Gehaltszahlung der letzten drei Monate – erhalten hat."

   I cytat z podanego przykładu w celu wyjaśnienia przez AOK:
   "Nicole Michels hat ab 1.6.2014 bis zum Beginn der Schutzfrist einen Anspruch auf eine Entgeltzahlung in Höhe des Durchschnittsverdienstes von 1.180 Euro. Diese monatliche Bruttolohnzahlung ist beitrags- und steuerpflichtig."

   Mam nadzieję, że teraz już jest wszystko jasne :) Pozdrawiam!

   Usuń
 3. znalazlam Mutterschutzgeldrechner:)
  http://www.elterngeld.net/mutterschaftsgeldrechner.html

  OdpowiedzUsuń
 4. Proszę o komentarz w mojej sprawie.
  Pracowałam na basis. Źle się czułam. Szef stwierdził, że mogę zrobić sobie urlop, bo nie wykorzystałam jeszcze ani jednego dnia. Wyjechałam z mężem do Polski, a w skrzynce czekało na mnie wypowiedzenie umowy.(urlop dostałam w sobotę i w niedziele od razu jechaliśmy, list po tygodniu otworzyłam i z data ze środy) ze dziękuje za współpracę i z dniem końca urlopu zamyka umowę.
  Okazało się że źle samopoczucie nie było powodem przemęczenia tylko ciążą - w pracy podobno pokumali się od pierwszego dnia.

  Teraz jestem w 6 miesiącu. Ciągle dodatkowe badania. Nie korzystamy z żadnych dodatków. Tylko męża pensja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie bardzo wiem jak mam się do tego odnieść. Co Pani by chciała wiedzieć? Czy pracodawca miał prawo wypowiedzieć Pani umowę? Czy przysługuje Pani Mutterschaftsgeld? Jeśli tak, proszę mi powiedzieć czy:
   - pracodawca wiedział o ciąży jak zaproponował Pani urlop
   - czy przedstawiła Pani pracodawcy zaświadczenie od lekarza, że jest Pani w ciąży
   - czy pracowała Pani na czas określony czy nieokreślony?
   Wtedy będę mogła Pani pomóc :)

   Usuń
 5. Witam mam pytanie - date porodu mam wyznaczoną na 6.04.2015 czyli jeszcze 7 i pół tygodnia.Termin u swojego lekarza ginekologa mam dopiero na 5 marca, a z tego co czytam to potrzebuję zaświadczenia z datą porodu aby dolaczyc do wniosku o Mutterschaftsgeld,czy jeśli wniosek złoże np.6 marca to dostanę pieniażki które mi przysługują 6 tygodni przed porodem czy będzie juz za późno?? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam serdecznie,dręczy mnie jedno pytanie.Obecnie jestem na eltergeld( do 27 sierpnia). Kolejne szczęście przyjdzie na świat ok 25 września.Czy automatycznie po Eltergeld przejdę na Mutterschaftgeld? czy będę musiała się ubezpieczyć prywatnie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam. Chodzi Pani chyba o 'Elternzeit' tak? Jeśli spodziewa się Pani drugiego dziecka, to automatycznie tak jak przy pierwszej ciąży będzie Pani 6 tygodni przed porodem w okresie 'Mutterschutzfrist', Elterngeld i Mutterschaftsgeld to zasiłki tak więc po raz kolejny będzie trzeba składać wnioski :)

   Usuń
 7. wytłumacz mi proszę jedną rzecz :) jeśli przeprowadziłam się do Niemiec w ciąży i nigdy tu nie pracowałam, nie zarejestrowałam się też w jobcenter bo w ciąży wydawało mi się to bezpodstawne, jestem na utrzymaniu męża (ubezpieczenie, klasa podatkowa itp), to w takim wypadku będę od razu pobierać 12 miesięcy Elterngeld, do Mutterschaftgeld nie mam prawa nawet do tej stawki 13 euro na dzień, dobrze rozumiem? bo to tylko dla bezrobotnych, a ja wg. prawa będąc na utrzymaniu męża widziana jestem jako gospodyni domowa? :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 'Mutterschaftsgeld' przysługuje tylko kobietom pracującym lub bezrobotnym ale TYLKO w przypadku gdy pracodawca podczas ciąży lub okresu ochronnego, wypowiedział kobiecie ciężarnej umowę. Dla osób bezrobotnych lub które kiedyś pracowały nie będąc w ciąży, zasiłek nie przysługuje.

   Usuń
 8. Witam. Mam problem moja żona była na zasiłku dla bezrobotnych do 29.03 ,a termin porodu ma na 11.05. Czy łapie się na mutterschaftsgeld? Z góry dziękuje za odp. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam. Mutterschaftsgeld przysługuje tylko przyszłym, pracującym mamusiom - tak jak napisałam na początku okresu ochronnego, przyszła mama musi być w stosunku do pracy. Jeśli Pana żona pracowała w tym czasie a pracodawca podczas ciąży lub okresu ochronnego wypowiedział jej umowę, to w tym wypadku Mutterschaftsgeld jest wypłacane. W innych przypadkach nie.

   Usuń
  2. Dziękuje za odp. Rozwine bardziej sytuacje mojej żony do 2 miesiąca ciąży żona pracowała na umowę, po czym otrzymywała arbeitlosegeld ll przez pół roku. Kiedy składaliśmy papiery na zasiłek babka w arbeitzamt powiedziała, że po zasiłku żona otrzyma mutterschaftgeld, a teraz robią problemy.

   Usuń
  3. W takim razie powinna otrzymac Mutterschaftsgeld, jesli przyczyna braku pracy podczas ciazy bylo wypowiedzenie umowy ze strony pracodawcy. Tylko w takim przypadku zona moze zlozyc wniosek.

   Usuń
 9. Witam. a ile dokladnie trwa Mutterschaftsgeld? i czy po nim moge isc normalnie na urlop wychowawczy platny?

  OdpowiedzUsuń
 10. Chcialabym siedziec z dzieckiem w domu min 2 lata. czy naleza mi sie jakies pieniadze? Jestem w piatym miesiacu ciazy aktualnie na zwolnienieu lekarskim, mam umowe na czas nieokreslony/ Wiem ze Mutterschaftsgeld , a co dalej? Prosze o pomoc.

  OdpowiedzUsuń
 11. Witam was mam problem b mianowicie pracuje na mini Job od 2011roku u dwóch różnych rodzin jestem zatrudniona na 200euro i jestem teraz w 8 miesiącu ciąży c oni twierdzą że kompletnie nic mi się nie należy co mam zrobić gdzie się udać proszę o pomoc

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jesli masz dwie prace i dwie umowy to ktoras z nich bedzie praca dodatkowa a w takim przypadku MUTTERSCHAFTSGELD nie przysluguje. Przy Kindergeld, jesli pracujesz i placisz podatki to rowniez mozesz wnioskowac. A jesli nie pracujesz wiecej niz 3oh tygodniowo to rowniez wnioskuj o Elterngeld.

   Usuń
 12. Witam. Mam pytanko. Chodzi o to ze od poczatku marca podjęłam prace umowe mam do końca sierpnia w kwietniu dowiedzialam sie ze jestem w ciąży. Poszlam do niemieckiego lekarza i chodze do dziś w maju otrzymalam zaświadczenie ze jestem w ciazy, zanioslam do biura i dostalam zakaz wykonywania pracy,(praca na chlodni)dowiedzialam sie również ze szef nie ma obowiązku przedłużyć mi umowy i ze wynagrodzenie otrzymam do konca umowy. Pytanko brzmi czy przysługuje mi prawo do zasiłku macierzyńskiego? Proszę o informacje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jezeli umowa konczy Ci sie w trakcie trwania okresu ochronnego, czyli 6 tygodni przed porodem to tak, przysluguje Tobie taki zasilek.

   Usuń
 13. Dodam jeszcze że jestem ubezpieczona w AOK

  OdpowiedzUsuń
 14. A kiedy moge zlozyc taki wniosek,i to bezpośrednio do AOK -a musze wyslac?

  OdpowiedzUsuń
 15. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 16. Liczę na Pani pomoc. Pracuje sezonowo, w tym roku rozpoczęłam umowę o pracę w kwietniu, pod koniec miesiaca dowiedziałam się o ciązy i poinformowałam o tym fakcie pracodawcę. Szefowa dała mi zakaz pracy, gdyż uznała, że nie moze dostosowac miejsca pracy do moich potrzeb.
  Przeczytałam komentarze powyżej i nie wiem co mam myśleć. Wynagrodzenie jest srednia z 3 miesiecy przed zajsciem w ciaze ? wówczas byłam bezrobotna i otrzymywałam Arbeitslosengeld 65% wypłaty. Oznacza to że dostane mniej pieniędzy niz zarabiałam obecnie ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odpowiedzi udzielam w imieniu portalu 'polonia serwis':
   'Jeśli nadal Pani pracuje, to średnia zostanie wyliczona z Pani zarobków., a nie z alg1'

   Usuń
 17. mam pytanie, pracuję w agencji pracy tymczasowej na pół etatu na czas określony od 1.12.2014-1.12.2015 (ubezpieczenie w AOK) , jeśli zgłosiłabym w listopadzie ,że jestem w ciąży i przedstawiła od ginekologa zakaz wykonywania pracy , czy mogę zostać zwolniona i czy przysługuje mi jakiś zasiłek przed i po porodzie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pracodawca w takim wypadku nie ma obowiązku przedłużać umowy. Okres ochronny czyli Mutterschutzfrist rozpoczyna się 6 tygodni przed porodem. Jest to tylko dobra wola pracodawcy.

   Usuń
 18. Przepraszam, czegość tutaj nie rozumiem-

  kobieta będąca w ciąży musi być ubezpieczona na początku Mutterschutzfrist (okresu ochronnego) prywatnie lub rodzinnie (np. jest ubezpieczona przez męża); NIE MOŻE SIĘ SAMA UBEZPIECZYĆ PAŃSTWOWO !


  pracuję na półetatu na umowę, jestem ubezpieczona w IKK czy to oznacza ze jestem sama ubezpieczona państwowo?!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam. Nie :) Sama ubezpieczona panstwowo bylaby Pani wtedy gdyby nie byla Pani zatrudniona. W tym momencie ubezpiecza Pania pracodawca :)

   Usuń
 19. Ach no tak, po przespanej nocy pytanie to wydaje mi sie retoryczne. :) dziękuję za odp (pawel wlodarczyk z trgo konta pisalam wczoraj) chcialam jeszcze Pani podziekowac mysle ze w imienu sporej ilosci osob za te serce ktore wklada Pani w tego bloga i chec pomocy :) prosze sie nie zmieniac. Dziekujemy :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Dobry wieczor, chcialabym sie dowiedziec ile tygodni przed musze zlozyc wniosek o mutterschutzfrist, i kiedy dostane pieniadze, przed czy po urodzeniu dziecka? Poniewaz martwie sie ze przez te 6 tygodni bede bez dochodow. Prosze i odpowiedz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moze Pani zlozyc 2miesiace wczesniej. A kiedy przeleja pieniadze tego nie wiem. Tak jak pisalam ja pierwsza czesc Mutterschaftsgeld dostalam kilka dni po porodzie.

   Usuń
 21. A ja chcialabym zapytac jak to jest jesli jestem w ciazy ale mam "zakaz pracy" a umowe jeszcze do lutego 2016 roku. Czy o mutterschaftsgeld powinnam zlozyc wniosek do ubezpieczalini czy robi to pracodawca? Jesli ja to do kiedy powinnam go zlozyc? Termin porodu mam na 3.10.2015r. pilnie prosze o odp.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystkie wnioski sklada Pani sama. Moze to Pani zrobic 2miesiace przed porodem lub wczesniej. Od Pani zalezy.

   Usuń
 22. Witam serdecznie, mam pytanie do Pani Emini, krótko opiszę moją sytuację. 02.03.2015 zostałam zatrudniona w niemieckiej firmie i po tygodniu pracy dowiedziałam się że jestem w ciąży i dostałam zakaz pracy ze względu na szkodliwe warunki. umowę miałam na pół roku do 01.09.2015 a termin porodu mam na 25 października. obecnie jestem ubezpieczona przy mężu który jest zatrudniony w Niemczech. czy w takim przypadku przysługuje mi Mutterschaftsgeld? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie. Umowa zakonczyla sie kiedy nie byla jeszcze Pani podczas okresu ochronnego (wedlug wyliczen zaczal sie 13 wrzesnia).

   Usuń
 23. Witam
  Mutterschutzlohn jest wyliczany z 3 ostatnich miesiecy. A jak jest z nadgodzinami
  Umowe mam na 120godzin a wyplate dostawalam za srednio 160 godzin.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi sie ze nadgodziny nie beda podlegaly wyliczeniu, tylko to, co jest faktycznie w umowie.

   Usuń
 24. Czyli bedzie wyliczane z120godz czy z tego co zeczywiscie zarobilam?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 25. Witam :) mam pytanie odnosnie zaswiadczen od lekarza a mianowicie czy potrzebuje 2? jedno do AOK a 2 do pracodawcy? najpierw z zaswiadczeniem i formularzem do pracodawcy a potem ze wszystkim do kasy chorych? z gory dziekuje za odpowiedz:)

  OdpowiedzUsuń
 26. i co jesli jestem na zwolnieniu czyli beschäftigungsverbot i placa mi miesiecznie? musze skladac papiery czy moze to automatycznie przechodzi ? czy bede dostawala muterschaftsgeld i pieniadze ktore dostaje teraz czy zostane one zastapione muterschaftsgeld?

  OdpowiedzUsuń
 27. Witam. Pracuje w Niemczech od 23 lutego na umowę o pracę na sezon 2015. Pod koniec lipca dowiedziałam się że jestem w ciąży papier złożyłam pracodawcy 15 sierpnia i od wtedy jestem na Beschaftigungsvebote według Lekarza jestem na tym do28 stycznia a potem przed porodem na czymś innym nie pamiętam nazwy. Moje pytanie brzmi czy będąc na Beschaftigungsverbote mam normalnie płacone i do kiedy? Czy muszę składać jakieś papiery? I czy jak urodze w Polsce coś mi się należy z Niemiec? Dodam że nie dostałam wypowiedzenia ani niczego.

  OdpowiedzUsuń
 28. Witam. Jestem ubezpieczona w AOK. Mam umowe ok 1500 brutto. Jestem w 24 tyg ciazy. Od 20 tyg bylam na zwolnieniu. Teraz od 24 tc dostalam zakaz pracy. Przekazalam to szefowi ale nie wiem co dalej powowdzial tylko ze dobra wzial i tyle. Wyplate mam msc i dostane dopiero na poczatku listopada. Mam pare pytan.
  1. Czy dostane pieniadze za 4 tyg za zwolnienie? I jaka to bedzie kwota?
  2. Czy jak teraz jestem na zakazie pracy od 24 tyg to czy bede dostawala 100% wyplaty netto, brutto czy nic mi sie nie nalezy?
  3. Czy przed porodem moge zlozyc wniosek jeszcze o Muttershaftgeld czy to juz mi sie nie nalezy poniewaz dostalam zakaz pracy? Prosze o odpowiedz, bo nie wiem czego mam sie spodziewac przy wyplacie i czy jie zostane oszukana.

  OdpowiedzUsuń
 29. Witam, mam pytanie dot. BV w Niemczech i proszę o pilną odpwiedź :)
  Otóz, w czwartek idę do ginekologa i mam nadzieję na potwierdzenie ciaży (4 testy pozytywne).
  Pracuje w firmie jako Reiningunskraft i już na tym etapie 8tydzień odczuwam trudy z powodu pracy. Pracodawca jeszcze nie wie, bo chce poczekać na potwierdzenie.
  1. Czy jako Reiningungskraft mogę otrzymać od lekarza BV? (częste schylanie, chemikalia, szybkie tempo pracy...)
  2. Jak wyliczą mi wypłate - na podstawie umowy, czy faktycznych 3 ostatnich Gehalt?
  3. I czy jeżeli dostane BV to jak z dniem 01.01.2016 nasza firma została zwolniona z jednego sklepu gdzie sprzatamy to czy moja Gehalt na BV się zmniejszy czy musi pozostać taka sama?
  Byłabym wdzięczna za szybką odpowiedź:)

  OdpowiedzUsuń
 30. Witam ,potrzebuje pomocy,mianowicie 2 tyg temu rozpoczęłam prace na umowę na czas nie określony w tym 6 msc probnego,jeszcze nie byłam u lekarza bo ciąża wykryta bardzo wczesnie,dodam że pracuje przy klejach,prajmer niewiem czy dobrze napisalam,i isopropanol,w każdym bądź śmierdzi strasznie.i teraz czy mi się coś należy będąc tak krótko w pracy a pewnie dostane zakaz pracy?

  OdpowiedzUsuń
 31. Witam ,potrzebuje pomocy,mianowicie 2 tyg temu rozpoczęłam prace na umowę na czas nie określony w tym 6 msc probnego,jeszcze nie byłam u lekarza bo ciąża wykryta bardzo wczesnie,dodam że pracuje przy klejach,prajmer niewiem czy dobrze napisalam,i isopropanol,w każdym bądź śmierdzi strasznie.i teraz czy mi się coś należy będąc tak krótko w pracy a pewnie dostane zakaz pracy?

  OdpowiedzUsuń
 32. Cześć :) Przepraszam, jeśli to pytanie juz było... Mutterschutz zaczyna mi się 04.03.20016 a umowe o pracę mam do 31.03.2016. Czyli w trakcie trwania Mutterschutz kończy mi się umowa i pracodawca na pewno mi nie przedłuży. Czy w takim przypadku należy mi się Mutterschefsgeld?

  OdpowiedzUsuń
 33. Witam, mam pytanie dot. BV w Niemczech i proszę o pilną odpwiedź :)
  Otóz, w czwartek idę do ginekologa i mam nadzieję na potwierdzenie ciaży (4 testy pozytywne).
  Pracuje w firmie jako Reiningunskraft i już na tym etapie 8tydzień odczuwam trudy z powodu pracy. Pracodawca jeszcze nie wie, bo chce poczekać na potwierdzenie.
  1. Czy jako Reiningungskraft mogę otrzymać od lekarza BV? (częste schylanie, chemikalia, szybkie tempo pracy...)
  2. Jak wyliczą mi wypłate - na podstawie umowy, czy faktycznych 3 ostatnich Gehalt?
  3. I czy jeżeli dostane BV to jak z dniem 01.01.2016 nasza firma została zwolniona z jednego sklepu gdzie sprzatamy to czy moja Gehalt na BV się zmniejszy czy musi pozostać taka sama?
  Byłabym wdzięczna za szybką odpowiedź:)

  OdpowiedzUsuń
 34. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 35. Mam pytanie do emini.
  Teraz jestem na zwolnieniu czyli beschäftigungsverbot i placa mi miesiecznie. Czy przed porodem musze skladac papiery do AOK czy moze to automatycznie przechodzi na mutterschaft ? czy bede dostawala muterschaftsgeld i pieniadze ktore dostaje teraz czy zostane one zastapione muterschaftsgeld?

  OdpowiedzUsuń
 36. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 37. Witam wszystkie mamy

  mam pytanie odnosnie zasiłków dla przyszłych mam , w tym momencie jestesmy na Jobcenter o okazało się ze jsetem w ciązy , czy nalezy mi się jakis zasiłek przed albo po porodzie ?

  będe wdzięczna za wszelkie informacje
  pozdrawiam Inka

  OdpowiedzUsuń
 38. Przede mną wypełnienie wniosku o Mutterschaftsgeld. Obecnie jestem zarejestrowana w Arbeitsamt. We wniosku o Mutterschaftsgeld jest tam jedna strona do wypełnienia przez pracodawcę. Moje pytanie , czy muszę tą kartkę dać do wypełnienia w arbeitsamcie, czy może po prostu ją ominąć ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczerze powiem, że nie mam pojęcia. Logicznie rzecz biorąc to powinna Pani tą kartę ominąć, bo w takim wypadku zasiłek przysługuje Pani podejrzewam trochę na innych zasadach.

   Usuń
 39. Mam pytanie które pojawia się tu często ale ja nadal nie rozumiem :( Obecnie jestem w ciąży z drugim dzieckiem i zarazem na urlopie wychowawczym na pierwsze dziecko (synek właśnie skończył 2 latka wiec pobieram tylko kindergeld). Przebywam w Polsce ale jestem zameldowana i ubezpieczona w Niemczech (mój partner pracuje w Polsce, jest tu zameldowany i ubezpieczony). Termin porodu mam na 1 kwietnia i zastanawiam sie czy przysługuje mi Mutterschaftsgeld? chyba nie... Pytam bo nie rozumiem co to znaczy że jestem SAMA ubezpieczona państwowo. Mój synek jest razem ze mną ubezpieczony, przyszłe dziecko też będzie na mnie ubezpieczone. Proszę o odpowiedź czy mogę się starać o jakieś pieniądze z kasy chorych ( posiadam zaświadczenie od niemieckiego ginekologa z terminem porodu). Wiem tylko że przysługuje mi na pewno kindergeld i 300 euro elterngeld plus dodatek na drugie dziecko 75 euro. Dodam że rodzić będę w Polsce

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oznacza to, że kobieta w ciąży nie może się ubezpieczyć sama, tzn. sama opłacać indywidualnie składek. Powinna być ubezpieczona przez męża lub przez swojego pracodawcę. Jeśli Pani pracuje w Niemczech (a wnioskuję, że tak skoro jest Pani na urlopie wychowawczym) to jak najbardziej wniosek o Mutterschaftsgeld powinna Pani złożyć.

   Usuń
 40. Witaj. Pisze poniewaz mam nadzieje ze i moje watpliwosci rozwiejesz. Mam problem poniewaz stracilam prace. O ciazy dowiedzialam sie dzien po tym jak zostalo wystawione wypowiedzenie. U adwokata dowiedzialam sie ze mam 2 tygodnie od momentu wypowiedzenia na powiadomienie go o ciazy i tak tez zrobilam. Powinien niezwlocznie wycofac wypowiedzenie. 2 tygodnie od mojego listu otrzymalam telefon z biura ze zostalam przywrocona do pracy ale teraz nie maja dla mnie stanowiska. Okazalo sie to klamstwem. 2 dni temu otrzymalam swiadectwo pracy z data w ktorej informowano mnie o przywroceniu do pracy.. Mieszkam z partnerem ale nie mamy ślubu. O dzidziusia staraliśmy sie 2 lata i los chcial ze akurat jak poszlam do 1 pracy (wczesniej uczylam sie w polsce) zaszlam w ciaze (na okresie probnym).Pracowalam tam 3 miesiace. Moje pytanie brzmi czy przysluguje mi Mutterschaftgeld albo jakas inna pomoc? Co z ubezpieczeniem i wizytami u lekarza? Strasznie sie pogubilam bo chcialabym dla maluszka jak najlepiej.

  OdpowiedzUsuń
 41. Witam mam pytanie od początku ciąży dostałam zakaz pracy.umowę mam na czas nieokreślony ,moje pytanie to ile będzie wynosiło maciezynskie czy ok 70% czy całe wynagrodzenie.

  OdpowiedzUsuń
 42. Witam mam pytanie od początku ciąży dostałam zakaz pracy.umowę mam na czas nieokreślony ,moje pytanie to ile będzie wynosiło maciezynskie czy ok 70% czy całe wynagrodzenie.

  OdpowiedzUsuń
 43. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 44. Nie jestem pewna czy dobrze zrozumiałam, jeżeli nie to proszę wyprowadzić mnie z błędu:
  - po wniosek o Mutterschutsgeld muszę udać się do swojej Krankenkassy?
  - Jestem w 7 miesiącu ciąży czyli mogę już złożyć wniosek?
  - Mutterschutzgeld wypłaca Krankenkassa?
  - Będąc na Beschäftigungsverbot (netto 760 euro) pracodawca dopłaci mi do Mutterschutzgeld tak żeby w sumie otrzymywać nadal to 760 euro netto?

  OdpowiedzUsuń
 45. Mam taka sytuacja jestem na Alg1 konczy mi sie 13.04 porod mam 07.06 to jest 11 dni przed okresem ochronnym. Co robic w takiej sytuacji? Nie mam slubu nawet nie zdaze wziasc chodzi o ubezpieczenie. Czy macie jakis pomysl aby wskoczyc na mutterschtz

  OdpowiedzUsuń
 46. WITAM; CHCIALABYM SIE UPEWNIC CZY DOBRZE ZROZUMIALAM WARUNKI PRZYZNANIA MUTTERSCHAFTGELD: MOJA SYTUACJA WYGLADA NASTEPUJACO: PRACOWALAM PRZEZ 1,5 ROKU NA MINIJOB (300e)DO DNIA 01.02: MOJ MUTTERSCHUTZFRIST ROZPOCZAL SIE 02.03. ROZUMIEM,ZE NIE NALEZY MI SIE MUTTERSCHAFTGELD:/?

  OdpowiedzUsuń
 47. Witam. Umowe o prace mam na czas okreslony tj.do 23.04.2016 i z tym dniem nie zostanie mi przedluzona ze wzgledu na ciaze. Przysluguje mi ALG1 od 24.04 ale pozniej od 06.06.2016 jestem juz w okresie 6 tygodni przed porodem. Czy w tej sytuacji przysluguje mi mutterschaftsgeld?

  OdpowiedzUsuń
 48. Witam. Mam takie pytanie związane z minijob :)
  Miesiąc czasu (pracuję u moich panstwo na czarno :( i miesiecznie wychodzi mi mniej wiecej te 450e ) chcialabym zeby zatrudnili mnie na MiniJob zeby to mialo rece i nogi. Oczywiscie chcialabym oplacac samowolnie skladke emerytalna bo ubezpieczenie mam na meza ale "moi panstwo" nie chcą MiniJob bo twierdzą że będą musieli ponosic z tego tytulu wydatki co miesiac to raz, a dwa martwią się ze jesli zajde w ciąże to bede musieli mi placic mimo ze nie bede mogla juz pracowac. Oczywiscie mysle o dziecku ale dopiero za co najmniej rok chcociaz czasem wypadki sie zdarzaja :) I teraz moje pytanie - czy oni maja racje ? Czy jesli bylabym w ciązy to na ten ostatni miesiac lub dwa bo tak mniej wiecej nie da sie juz pracowac oni musza mi cos placic ? czy pozniej po urodzeniu dzieciatka tez cos placa dla mnie ?
  Czy ktos wie jak to jest ? Czy czasem nie kasa chorych placi wszystko ?

  OdpowiedzUsuń
 49. witam, mam ogromną prośbę o udzielenie mi informacji, bo czas nagli, mam na to dwa dni albo powrot do pl, ktory mi sie nie widzi!
  Otoz 23.11.15 zaczelam prace w firmie transportowej na zaladunku, calkiem fajne zarobki. Na sam koniec czerwca dowiedzialam sie, ze jestem w ciazy i od tego czasu do konca umowy jestem na arbeitsverbot, umowa mi sie konczy 23.11.16, pracodawca dopiero teraz w srode (12.10.16)mi powiedzial, ze nie przedluza mi umowy. Czy to prawda, ze powinnam sie udac rowne 3 mies wczesniej do arbeitsamtu i powiedziec, ze jestem w ciazy i mi nie przedluzyli umowy? Do konca umowy zostalo mi tylko 1,5mies, nie moja wina, ze tak pozno mnie powiadomili... czy w arbeitsamcie beda mi z tego tytulu robic problemy? Oczywiscie najbardziej zalezy mi na tym, abym miala ubezpieczenie. Czy oni mi to zalatwia? Czy jezeli mam przepracowany rok, ale liczac razem z arbeitsverbot, to cos mi sie bedzie nalezec? Czy to tylko sie nalezy jezeli ktoś przepracowal rowny rok bez zadnych chorobowych czy zakazow pracy? Co mam przygotowac d tego arbeitsamtu? Czy oni sami mnie zarejestruja, czy bede musial wypelniac samodzielnie jakies papiery? Przepraszam za tlok pytan, ale jestem zielona w niemieciej papierologii, a teraz mamy na gwalt szukac meiszkania, inaczej nie bede miala gdzie mieszkac, bo jestem w firmowym mieszkaniu i musze jak najszybciej sie dowiedziec co mi przysluguje i na co mam sie przygotowac. Bardzo prosze o informacje osoby obeznane w temacie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda ze powinna sie Pani tam zglosic chociazby dla ubezpieczenia swojego i dziecka. Ale co Pani powinna tam ze soba zabrac to nie wiem. Nie bylam w takiej sytuacji. Takze najlepiej sie tam udac i napewno sie wszystkiego Pani dowie. Pozdrawiam

   Usuń
 50. A ja mam pytanie ... A co jesli kobieta sama zwolnila sie z pracy podczas trwania ciazy? Przysluguje jej wtedy Mutterschaftsgeld?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest to opisane powyzej cytuje: "kobietom, które zakończyły pracę za porozumieniem stron lub posiadały umowę na czas określony przed zakończeniem okresu ochronnego ('Mutterschutzfrist') mutterschftsgeld nie przysluguje"

   Usuń
 51. Czyli dostaje się 2 przelewy? Jeden od Krankenkasse a drugi od pracodawcy? Pytam ponieważ jestem ponad miesiąc po porodzie a jak do tej pory dostałam tylko jeden dziwnie niski przelew z Krankenkasse,a nie otrzymałam zadnej decyzji na piśmie ani nic.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zanim dostanie sie przelew od kasy chorych, wczesniej powinna Pani otrzymac taka decyzje na pismie. Za 6 tyg przed i 8 tyg po porodzie otrzymuje Pani przelewy tylko od kasy chorych.

   Usuń