poniedziałek, 24 listopada 2014

Paszport dla nowonarodzonego dziecka


 W między czasie wypełniania i gromadzenia wszystkich potrzebnych dokumentów do 'Elterngeld', o czym będzie w kolejnych postach, przyszła pora na wyrobienie dokumentu tożsamości naszego malucha. Mam na myśli paszportu tymczasowego. Dlaczego tymczasowy? A to dlatego, że do wyrobienia paszportu 5 lub 10 letniego potrzebny jest numer PESEL, ale o tym później. 

Sprawa z paszportem tymczasowym nie jest skomplikowana. Zacznijmy więc od podstawowej rzeczy jaką jest zdjęcie. Jest ono jak najbardziej potrzebne nawet dla dzieci kilkumiesięcznych czy noworodków. Wszyscy chyba znamy wymogi fotografii paszportowej, jeśli nie cytuję poniżej wymogi bezpośrednio ze strony Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Berlinie:
 • wymiar 3,5x4,5 cm
 • wykonana w ciągu 6 ostatnich miesięcy
 • białe tło i dobra ostrość
 • pokazująca wyraźnie twarz z obydwu stron od wierzchołka głowy do górnej części barków
 • twarz ma zajmować 70-80% części całej fotografii
 • osoba na zdjęciu musi być bez nakrycia głowy, okularów z ciemnymi szkłami
 • osoba musi patrzeć na wprost z otwartymi oczami, nie przysłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami
Wiadomo, że noworodek lub małe dziecko nie są w stanie czasami dostosować się do powyższych wytycznych. Dlatego też, dopuszczalne są odstępstwa dla dzieci, które nie ukończyły 5 roku życia.

Kiedy mamy już zdjęcie, czas udać się do Wydziału Konsularnego Rzeczypospolitej Polskiej w Berlinie lub innego po uprzednim zarezerwowaniu terminu wizyty (<<<klknij tu>>>). W tym przypadku należy ze sobą zabrać:
 • zdjęcie dziecka, na odwrocie podpisane imieniem i nazwiskiem oraz datą urodzenia, WYRAŹNIE, ołówkiem bądź lekko długopisem, tak aby nie uszkodzić zdjęcia
 • akt urodzenia dziecka w ORYGINALE (jest on tylko do wglądu-na miejscu jest robiona kopia; my zanieśliśmy unijny akt urodzenia)
 • polski skrócony odpis aktu małżeństwa w ORYGINALE z adnotacją o noszonym nazwisku dziecka (w przypadku osób w związku małżeńskim)
 • dowody osobiste i OBECNOŚĆ OBYDWOJGA RODZICÓW 
Następnie w Konsulacie bierzemy dokument 'wniosek o wydanie paszportu' i wypełniamy go zgodnie z podpunktami. Wniosek musi podpisać oboje rodziców. Z wypełnionym wnioskiem i dokumentami, które ze sobą zabraliśmy, udajemy się do okienka, gdzie dostajemy kwitek do zapłaty. Wyrobienie paszportu tymczasowego u nas trwało tydzień czasu a opłata wyniosła 30EUR. Aktualny cennik opłat paszportowych znajdziecie tutaj <<<kilk>>>. Paszport tymczasowy jest wydawany na nie dłużej niż 12 miesięcy i może go odebrać jeden rodzic.

PASZPORT 5 LUB 10 LETNI
Jeśli chcemy w przyszłości wyrobić naszemu dziecku polski paszport 5 lub 10 letni w Konsulacie, potrzebny jest do tego tak jak wspomniałam numer PESEL malucha. Ale aby ten PESEL uzyskać, wymagany jest polski odpis aktu urodzenia dziecka. Możemy to zrobić poprzez złożenie wniosku o umiejscowienie aktu urodzenia w odpowiednim urzędzie stanu cywilnego osobiście <<<pobierz wniosek>>> lub za pośrednictwem konsula (opłata wtedy wynosi 54EUR). Wraz z wnioskiem potrzebne będą dokumenty takie jak:
 • akt urodzenia dziecka przetłumaczony przysięgle na język polski
 • akt małżeństwa rodziców i akty urodzenia obydwojga rodziców (w przypadku małżeństw)
 • dokument o uznaniu ojcostwa i akty urodzenia obydwojga rodziców (w przypadku par nie będących małżeństwem)
Wszystkie dokumenty nie podlegają zwrotowi. 

Kolejnym krokiem jest nadanie numeru PESEL dziecku. W tym celu nie musimy ani go meldować w Polsce ani do Polski jechać. Nadanie numeru PESEL odbywa się na wniosek polskiego konsula, po złożeniu polskiego odpisu aktu urodzenia, który otrzymaliśmy z urzędu stanu cywilnego.

Tak wykonana procedura pozwala nam złożyć wniosek o paszport polski 5 lub 10 letni, na który będziemy musieli poczekać około 1 miesiąca i wnieść opłatę w wysokości 70EUR.

źródło informacji: http://berlin.msz.gov.pl/pl/p/berlin_de_a_pl/konsulat2/paszport/informacja_paszportowa;jsessionid=7A9D3AE7A6249E0FC8B5F33DA089E05B.cmsap6p

1 komentarz: