poniedziałek, 22 czerwca 2015

Betreuungsgeld

INFORMACJA ODNOŚNIE BETREUUNGSGELD:
Dnia 21 lipca 2015 roku, wydano decyzję o wycofaniu zasiłku opiekuńczego Betreuungsgeld w Niemczech. Wszystkie landy mają się do tego ustosunkować, ale konkretnego terminu nie podano. Wiadomo jednak, że jeśli ktoś jeszcze nie złożył lub ma w planach złożyć wniosek, to może nie mieć nadziei na otrzymanie zasiłku. Szanse są nikłe. Natomiast rodzice, którzy zasiłek nadal otrzymują, nie będą mieli wstrzymanych wypłat, dopóki nie będzie znany oficjalny termin unieważnienia Betreuungsgeld.Ufff....No i wielkimi krokami zbliża się do mnie kolejny wniosek. Kolejne papierki, kolejne umowy, kolejne wyczekiwanie...Może jeszcze zbyt wcześnie się do tego zabieram, ale wole teraz :) Moja iskierka obecnie raczkuje jak torpeda - DOSŁOWNIE, a co będzie jak zacznie chodzić?!  To, że jestem dobrej myśli może nie wystarczyć, więc wolę zrobić coś wcześniej i na spokojnie, niż później latać z wywieszonym 'jęzorem na brodzie'. Przejdźmy więc do konkretów.

BETREUUNGSGELD
Tłumaczony jako zasiłek na opiekę nad dzieckiem. W przeciwieństwie do 'Elterngeld', mogą wnioskować o niego i mama i tata, ale też na przemian. Co to oznacza? Każde z rodziców we wniosku może wpisać miesiące, w których będzie zajmowało się dzieckiem, tj.
MAMA - od lutego do maja oraz wrzesień
TATA - od czerwca do sierpnia oraz od października do grudnia

Kilka informacji ogólnych:
gify strzalki zasiłek przysługuje rodzicom:
                  gify strzalkizamieszkałym w Niemczech
                  gify strzalkiwychowującym dziecko samemu, tzn. dzieci nie  chodzą przedszkola do 3 roku życia
                  gify strzalki mieszkającym wraz ze swoim dzieckiem
                  gify strzalki których dziecko nie ma jeszcze rezerwacji miejsca w przedszkolu
                  gify strzalki zarabiającym mniej niż 500 000 Euro rocznie (samotnym rodzicom 250 000 Euro)
                  gify strzalki którzy otrzymują co miesiąc 'Elterngeld'
                  gify strzalki którzy adoptowali dziecko, przybrani, żyjący w zarejestrowanym związku partnerskim
gify strzalki'Betreuungsgeld' może być wypłacony od pierwszego dnia 15 miesiąca życia dziecka do 36 miesiąca życia dziecka (w sumie przez 22 miesiące)
gify strzalkijest wypłacany do 3 miesięcy wstecz
gify strzalkiwysokość zasiłku od 1 sierpnia 2014 roku wynosi 150 Euro miesięcznie na jedno dziecko
gify strzalkiwniosek musi być złożony w formie pisemnej tam, gdzie składaliśmy formularz o 'Elterngeld', czyli w Standesamt (w Berlinie, do tego urzędu, do którego podlegamy)

gify strzalki do zasiłku maja prawo także ojcowie mieszkający z dzieckiem, którzy nie są w związku małżeńskim z matką dziecka, nawet w przypadku, kiedy sprawa ojcostwa nie jest jeszcze oficjalnie potwierdzona

Co ciekawe
Prawo do zasiłku mają również rodzice/obywatele posiadający kartę EU/EWR oraz mający miejsce zamieszkania w kraju Unii Europejskiej (nie mówimy tu o obywatelach miejszkających w Niemczech tylko poza). Warunek jest jeden - muszą posiadać niemiecki stosunek do pracy.

Kiedy wnioskować i kiedy się spodziewać?
O 'Betreuungsgeld' można wnioskować tuż przed ukończeniem 15 miesiąca życia dziecka. Wypłata może nastąpić od razu lub niec poźniej. Waże jest, że obejmuje ona nawet 3 miesiące wstecz. Mamy także prawo domagać się wypłaty zasiłku przed ukończeniem przez dziecko 15 miesiąca, tylko w przypadku wcześniejszej wypłaty 'Elterngeld' (jeśli ktoś nie wnioskował o miesięczne wypłaty). Należy też pamiętać, że obydwa zasiłki są wypłacane po sobie, nigdy jednocześnie.

Oto co udało mi się zrozumieć na temat Betreuungsgeld'. Jeśli Wy coś więcej wiecie PISZCIE w komentarzach, żebym mogła coś nie coś uaktualnić. 

0 komentarze:

Prześlij komentarz