niedziela, 5 lipca 2015

Jak uzyskać niemieckie obywatelstwo dla dziecka?Natchnienie do tego posta zawdzięczam koleżance  . Pod jej postem (i nie tylko, bo widziałam takich kilkanaście), nawiązała się dyskusja, która zrodziła w mojej głowie pytanie, jak uzyskać niemieckie obywatelstwo dla swojego dziecka.

Wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne. Trzeba natomiast spełnić kilka podstawowych warunków, które zaraz wymienię.

Według prawa, dziecko nabywa obywatelstwo po rodzicach (prawo krwi), a nie po miejscu urodzenia (prawo ziemi).  W przypadku, kiedy obydwoje rodziców są obcokrajowcami (np. mama Polka, tato Brytyjczyk), dziecko z reguły dziedziczy obywatelstwo matki.

Jak uzyskać obywatelstwo niemieckie poprzez urodzenie? (warunki; dotyczy rodziców, którzy są cudzoziemcami):
 jedno z rodziców przebywa w Niemczech od conajmniej 8 lat w Niemczech /legalnie i na stałe/

oraz 

 posiada pozwolenie na pobyt na czas nieokreślony (Auftenhalserlaubnis)

ponadto
gdy dziecko ukończy 18 lat, musi zadekralować do 23 roku życia, czy chce zachować nadal obywatelstwo niemieckie czy drugiego Państwa (tyczy się w przypadku dzieci posiadających podwójne obywatelstwo); musi przy tym zrzec się pisemnie obywatelstwa drugiego Państwa

Jeśli takiego oświadczenia nie złoży przed ukończeniem 23 lat, traci automatycznie obywatelstwo niemieckie.

Poniżej zamieszczam link do pobrania wniosku o uzyskanie niemieckiego obywatelstwa. Jeśli chcielibyście, aby wniosek został przetłumaczony na język polski, dajcie znać w komentarzach.
<<< KLIKNIJ TUTAJ >>>

Oprócz wypełnionego wniosku, należy przedłożyć następujące dokumenty:
• kopia dokumentu tożsamości (jeśli już jest; strona ze zdjęciem paszportowym)
• akty urodzenia
• akt małżeństwa

Mam nadzieję, że te informacje rozwieją w końcu wątpliwości rodziców co do nadania obywatelstwa swojemu dziecku.


źródło: http://www.gesetze-im-internet.de/rustag/BJNR005830913.html

1 komentarz:

  1. Mam pytanie mieszkamy w niemczech od 2012r żona ma obywatelstwo polskie a ja posiadam polskie i niemieckie i w zwiazku z tym moje pytanie to czy dziecko automatycznie dostaje obywatelstwo niemieckie po ojcu

    OdpowiedzUsuń