środa, 4 stycznia 2017

Nowy rok - czas na zmiany

Jak to bywa w życiu, wielu z nas z nowym rokiem ma nowe postanowienia. Ale w poście nie o postanowieniach będzie mowa, a o zmianach ogólnych w papierologii "rodzicielskiej", jeśli mogę to tak nazwać. Przejdźmy zatem do konkretów.

KINDERGELD

To akurat ostatnio uaktualniałam w ogólnym poście odnośnie Kindergeld na mojej stronie (jeśli ktoś aktualnie wypełnia wniosek lub czyta zasady, to napewno zmianę już dostrzegł). Nie chodzi tu o nic innego jak o odrobinę wyższe świadczenie na rzecz dziecka. Z roku na rok się powiększa, a w tym roku dostaniemy na konto o 2€ więcej, niż w roku poprzednim. W skrócie mały wykresik:


KINDERZUSCHLAG

Tym osobom, które otrzymują Kinderzuschlag, również wypłata na konto będzie nieco wyższa - o 10€ w miesiącu. Aktualnie wynosi on maksymalnie 170€ na dziecko w miesiącu.

KINDERFREIBETRAG

O tym jeszcze nie pisałam na swoim blogu w żadnym poście, ale chyba czas nawyższy wziąć temat w swoje ręce. O tym co to Kinderfreibetrag, dowiecie się u mnie niebawem. A tymczasem, osobom, które otrzymują kwotę wolną od podatku na dziecko, przyda się informacja, że oczywiście również wzrośnie - o 108€

UNTERHALTVORSCHUSS

To pojęcie również nie pojawiło się na blogu, bo nigdy nie miałam z nim do czynienia. Natomiast krótko wyjaśniam, że jest to nic innego jak dodatek do wypłacanych alimentów. Dotyczy to oczywiście osób samotnie wychowujących dziecko, którzy nie otrzymują lub otrzymują nie regularnie alimenty od drugiego rodzica. Te świadczenie również wzrosło od nowego roku:
- dzieciom 0-5 lat - wzrosło ze 145€ na 150€
- dzieciom 6-11lat - wzrosło ze 194€ na 201€


MUTTERSCHUTZ

No i coś dla przyszłych mamuś. Otóż wydłuża się okres ochronny kobiet po porodzie. ALE! Nie dla wszystkich. Parlament szczególną uwagę zwrócił na młode kobiety oraz posiadające stopień niepełnosprawności. Okres ochronny do tej pory wyglądał następująco:
- 6 tygodni do porodu oraz 8 tygodni po porodzie
Od nowego roku wygląda to nieco inaczej. 
- 6 tygodni do porodu oraz 12 tygodni po porodzie
UWAGA! Zmiana dotyczy tylko niektórych przypadków: wczesnego porodu, ciąży mnogiej lub dziecka ze stopniem niepełnosprawności. 0 komentarze:

Prześlij komentarz