sobota, 23 września 2017

Wizyty u pediatry - Kinderuntersuchung U7a

U7a odbywa się pomiędzy 34 a 36miesiącem życia. Można więc je śmiało nazwać bilansem 3latka. To badanie trwało nieco dłużej niż zazwyczaj. Po pierwsze po badaniu U7, czyli po 2latkowym bilansie, otrzymaliśmy kwestionariusz dotyczący badania U7a, który mieliśmy wypełnić i zabrać ze sobą do badania. To co dostaliśmy nosi nazwę Mannheimer Fragebogen MEF U7a (po kliknięciu powinniście widzieć jak wygląda). Pytania dotyczą ogólnego rozwoju i zachowań naszego dziecka ale nie tylko. Przejdźmy zatem do samego badania.
Na wstępie standardowo ważenie, mierzenie wzrostu oraz główki. Potem otrzymaliśmy pojemniczek na mocz, w celu sprawdzenia go w laboratorium. Jeśli dziecko nie będzie chciało akurat wtedy zrobić siusiu, nie ma problemu - można go donieść dnia następnego. 
Kolejną rzeczą jest sprawdzenie ogólnego rozwoju poprzez zlecone zadania dla dziecka. Nasza córa miała następujące:
- rozróżnianie podstawowych kolorów (czerwony, zielony, niebieski, żółty) i reagowanie na polecania typu "a teraz podaj żółtą kaczuszkę mamie a niebieską postaw za pudełko"
- ułożenie drewnianych puzzli z 5 elementów (u nas był to fioletowy kotek)
- rozpoznawanie obrazków od największego do najmniejszego w celu sprawdzenia wzroku, opiszę to na podstawie naszej sytuacji
Dziecko otrzymuje 4 karty z obrazkami typu DOM JABŁKO KOŁO KWADRAT. Następnie lekarz przeprowadzający badanie trzyma planszę zawierającą wszystkie 4 symbole, ale powtarzające się i ułożone od największego do najmniejszego (coś w stylu tablicy z literami dla dorosłych w celu sprawdzenia wzroku). Podczas weryfikacji lekarz pokazuje dziecku symbol na tablicy, a dziecko ma za zadanie pokazać na swoich kartach, który symbol jest pokazywany. I tak kolejno, od wielkich aż do najmniejszych. Dla większego zobrazowania pokazuję rysunek bardzo podobny do tego, który dotyczył nas.
źródło: https://i.pinimg.com/originals/63/14/b1/6314b1e8ae60ca858426a32147c4bf3d.jpg
- odpowiedź na bardzo proste pytanie zadane szeptem przez lekarza z pewnej odległości np. "jakiego koloru chciałabyś żelowego misia?"  w celu sprawdzenia słuchu
- nazywanie pokazywanych przez lekarza obrazków, np. pokazanie dziecku obrazka z kwiatkiem, a dziecko ma  za zadanie odpowiedzieć po niemiecku co to takiego

Na podstawie tych zadań kolejny lekarz podsumowuje wyniki. Prosi jeszcze nasze dziecko aby narysowało kółko lub też prosi o wskazanie która linia jest dłuższa a która krótsza. Dodatkowo jeszcze może zadać nam kilka pytań dotyczących wypełnionego kwestionariusza. 
Ostatnim etapem jest badanie ogólne dziecka, czyli sprawdzenia uzębienia, uszu, oczu, narządów płciowych oraz stanu brzuszka. 

CO TRZEBA ZABRAĆ ZE SOBĄ NA BADANIE U7a? 
- kartę ubezpieczeniową dziecka
- żółtą książeczkę zdrowia dziecka
-książeczkę szczepień, która na końcu jest sprawdzana przez lekarza a następnie jest wyznaczany termin od kiedy należy po raz kolejny zaszczepić dziecko 

Podsumowując, badanie U7a zajmuje znacznie więcej czasu ze względu na ilość poleceń do wykonania przez dziecko. Nie zawsze też nasz maluch ma ochotę na natychmiastową współpracę i trzeba wszystko zaczynać "sposobami". Tak było np. w naszym przypadku. Kolejne badanie U8 za rok a szczepienie za 4 lata. 

0 komentarze:

Prześlij komentarz